20 Mart 2015 Cuma

ANTİFEMİNİST BABANNEBir kez olsun Müge Anlı seyretmeyen var mı? Seyretmeyen bizden değildir:) Babaannem sağ olsun bizim kahvaltı sofralarımızın kaçınılmazıdır kendisi. Daha yataktan kalkar kalkmaz televizyonun tuşuna basıp, Müge Anlı’yı açıyor. Ben hem programdaki vakaları hem babaannemin yorumlarını takip ediyorum. Ortaya öyle bir şey çıkıyor ki hayretten açık kalan ağzımı reklam arasında anca toparlayabiliyorum. İkidir rast geldiğim bir vaka var mesela. Bir kadın kayıp oğlunu arıyor. Ortada şüpheli bir kadın var. Şüpheli kadın evli, kayıp olan adam ile aralarında bir dönem yakınlık olmuş. Bu yakınlığı fark eden kocası kadını yedi yerinden bıçaklamış. Hayatta kalmayı başaran bu kadın ise henüz yirmi yaşında. Kayıp olan adamın annesi, kadının ailesinin oğlunu öldürdüğünü iddia ediyor. (Benim yazarken kafam karıştı sizin okurken karışması çok normal:) ) Daha yirmi yaşında bütün bunları yaşayan kadına bakınca, ondan daha şanslı olan yaşıtları geliyor insanın aklına.Tabi ben bunları düşünürken babaannem kadına ver yansın ediyordu. Evli barklı kadın adamın peşine takılmış ve muhtemelen adam onun yüzünden öldürülmüştü. Kötü kadındı, bıçaklanmayı da hak etmişti!

Doğu’da, ataerkil bir toplumda yetişmiş olan babaannem için ‘dişi köpek kuyruk sallamadıkça erkek gelmezdi.’ Ve her daim suçlu kadındı, tıpkı bu vakada olduğu gibi. Genç bir adamın evli bir kadının peşine takılması önemli değildi. Bir anda görünmez olmuştu erkek. Tek gerçek kadının adamla yakınlaşmış olmasıydı. Hem kadın hem de erkek suçluydu tabi. Fakat namus kavramı da birçok kavram gibi sadece kadın üstünden tanımlanıyordu bazı toplumlarda. Ne de olsa erkeğin bekareti yoktu, elinin kiriydi! Erkek döner dolaşır evine gelir ama kadın çıktığı gibi geri gelemezdi!

Erkeğin her daim üstünlüğünü kabul etmeyen şimdiki nesil yüzünden ne evlilikler uzun sürüyordu ne de erkeğe saygı kalmıştı yine babaanneme göre. Eskiden adam eşini aldatır sonra eve geri dönerdi. Gelinlikle çıkıp kefenle geri döner anlayışıyla yetiştirilmiş olan sonsuz itaatkar hanımı da onu evde beklerdi. Zaman geçtikçe erkeğin tahtı sallanmış ve koşulsuz üstünlüğü elinde tutan erkeğe karşı 'dur' diyen kızlar peyda olmuştu. Üstelik peyda olmuş bu kızlar kıyamet alametiydi!

Ben ne zaman babaannemle bu konuları konuşmaya kalksam gözleri fal taşı gibi açılıyor. " Siz zıvanadan çıkmışsınız yavrum. Allah hidayet versin. Ne görülmüş ne de duyulmuş böyle şeyler. Saygı sevgi kalmadı artık. Sus sus." Diyor:) Müge Anlı’ da ki vaka mı, babaannemin damarlarına kadar işlemiş her daim haklı olan erkek düşüncesi mi daha trajedik bilemedim. Şimdiki erkeklerin nerede o eski kadınlar demesi de yeni neslin ‘ yok öyle bir dünya ’ diye resti çekmesinden kaynaklanıyor olsa gerek. Kocasına saçını süpürge eden hanımlar gitti, yerine kocasına süpürge yaptıran hanımlar geldi?:)

P.S: Bu yazı heykizkardesim.com'da yayımlanmıştır.

Hiç yorum yok: