3 Temmuz 2012 Salı

BRAİN STORMİNG :)))

Şu sıkıcı hayatıma ne zaman can gelecek cok merak ediyorum. O kadar monoton bir hal aldıkı herşey, yazı yazmak bile içimden gelmiyor. En son Buşramın yorumunu görünce "hadi artık yazayım." Dedim. Geçenlerde bir konu üzerine konuşurken çok güzel bir cümle geçti konusmada ve  bunun üzerine birşeyler karalayasım geldi Allah'a şükür ;)

"Alemde ne varsa insanda da numunesi vardır."(Yirmiikinci söz, üçüncü bürhan)

Bu cümle üzerine biraz düşünmeye başlayınca hakikaten bir sürü örnek geldi aklımıza. Mesela: ceviz, demir - çinko... Bunlar alemde bulunan ve insanda numunesi olan şeyler gerçektende. İnsan beyni ceviz şeklinde ve beyne çok iyi geliyor ceviz yemek. Yada demir - çinko tabiatta da insan vücudunda da bulunuyor ve her ikisi içinde  çok önemli. 

Biz bu örnekleri çoğaltırken aklıma bir başka şey daha gelmişti; ağaçlar! Alemde bulunan ağaçların numunesi insanlardı aslında. Bir tohum ekersin, o tohumun büyümesini beklersin. Tohum büyür, fidan olur. Yaprak açar, çiçekler çıkar. Sonra meyveler verir o ağaç. Verir ama daha hamdır olgunlaşması gerekir. Olgunlaşır ve meyveleriyle bütün aleme faydası dokunur. Sonrasında ise meyveleri gider, yaprakları düşer ve tabiri caizse ölür.

Belkide birçoğunuz bunu daha önce düşünmüştürsünüz. İnsan da bir tohumken büyür, çiçek açar,meyve verir, olgunlaşır ve ölür. ( Okula gider- mezun olur- is sahibi olur- olgunlasir- calisir...) Hayattaki herbir aşaması tıpkı ağaca benzer. Zamanla büyürüz olgunlaşırız. Bu olgunluk dönemiyle etrafımızdaki insanlar bizden faydalanabilir. Ve sonra ölürüz. Hatta biraz daha ileriye gidip şu noktaya dikkat çekelim; her ağaç meyve vermez, her ağaç aleme faydalı olmaz tıpkı insan gibi. Her ağacın meyvesi de yenmez. Zehirli meyveleri olan ağaçlar vardır biliriz. İnsanoğlu içinde geçerlidir tüm bunlar. Alemi dünyaya gelen her insan faydalı olamaz. Zararlıdır bazıları; davranışlarıyla etraftaki insanları zehirlerler ve bazı hayatları yok ederler.

Her daim yeşil kalan ağaçlarda vardır çam ağaçları gibi.Onlarda hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan insanlardir aslında. Onlara bakınca ölümü hatırlayamazsınız ölmeyecekmiş gibi yaşarlar çünkü...

Öyle işte...

P.S: Ağaç örneğini daha fazla açacaktım ama onu da siz okuyucularımın hayal gücüne bırakmak istedim. Herşeyi karşısındaki salakmış gibi tüm ayrıntılarıyla anlatanları sevmemde;) Puzzle ın bazı parçalarını size bırakıyorum :)


4 yorum:

LoveMeorLeaveMe dedi ki...

benim aklıma hiçbişi gelmio nan salak mıyım neyim :D

LeVaMi dedi ki...

konsantre ol cekirge :)))

LeVaMi dedi ki...

konsantre ol cekirge :)))

LeVaMi dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.