22 Kasım 2011 Salı

21.YÜZYIL KAYNANALARI VE GELİNLERİ

Semra Hanım vardı bir zamanların meşhur kaynanası.Gelin kaynana programları vardı bir zamanların meshur tv programları.Şimdilerde ise yirmibirinci yüzyıl gelin ve kaynanaları var.Kendilerini şaşkınlıkla izdeğimi söylemek isterim. Eskiden kaynanalar hamamlara gider ve oralarda gelin beğenirlermiş oğullarına şimdi ise bu kaynanalar facebook'tan gelin beğeniyorlar.Valla yalanım varsa twitterda Hilal Cebeci yi takip edeyim:)Hatta bazı kızlarda bunun farkında.Kaynanaların beğeneceği türden fotoğraflar koyuyorlar  facebook'a. Bu mevzu uzun zamandır çevremde gördüğüm ve şaşkınla takip ettiğim bir mevzu.Yaşanmışlık var gerçeklik payı var düşünün yani. Şimdi şaşırtıcı örneklerimle sizi blogger aleminden alıp taaaa nerelere götüreceğim:

Mesela  bir kadın oğluna kız bakıyor.Ortalarda bir kızın adı dönüyor.Kadının derdi oğluna kızı göstermek. Peki nasıl göstercek kızı oğluna? Tabiki facebook'tan.Kadın kızı oğluma nasıl gösterebilirim diye etrafına sorarken gelen cevaplar tam 21.yüzyıl style: Facebook!

Gelelim 21.yüzyıl gelinlerine.Bunlarda taliplileri olan erkeklerle görüşmek istemiyorlar.Onun yerine facebook'a yandan, sagdan, soldan, boydan fotoğraflar yükleyip fotoğraf kısmını açık bırakıyorlar!Böylece taliplileri ile görüşmeyip facebook'a fotoğraflarını yükleyerek vicdanen kendilerini rahatlatıyorlar! Buna ancak şu denir; Buna perhiz bu ne lahana turşusu!

İnternet denen şey öyle bir hal aldıkı artık kimsenin mahremi kalmadı.Twitter ve facebook sayesinde karşınızdaki kişinin birçok yönünü öğrenebilirsiniz.Bu kötü birşey değil ama bunun malesef başka boyutları da var.Düşününki insanlar boşanırken facebooktaki fotoğrafları delil olarak ya da boşanma sebebi olarak kullanmaya başladı.

21.yüzyıl bize kolaylıklarını sunarken aynı zamanda değiştirdiği kafa yapıları yüzünden tv ve internet gibi mecralarda ahlaksızlık,mahrem,utanma gibi bizi biz yapacak olan,insanı insan kılacak olan bu unsurlardan her geçen gün daha fazla uzaklaşıyoruz!

3 yorum:

Güllerevurgunum dedi ki...

Feysbuk çıktı mertlik bozuldu. Köroğlu bugünleri görse haline şükrederdi.

LoveMeorLeaveMe dedi ki...

katılıyorum ve gülüyorum :))

birtutamkekik dedi ki...

her şey sanallaştıkça,halimiz nice olacak çok merar ediyorum.
korkuyorum da aynı zamanda..
takipçinizim.
bende beklerim sayfama.
muhabbetle..