29 Haziran 2009 Pazartesi

SOKAK LAMBASININ SAKİNLERİ


  • Parmaklıklar ardından baktığın yer, aslında sokak lambasıyla aydınlanan hayatların ortak noktasıydı.Gece bütün karanlığıyla sokağa hakim olmuştu belki ama evlerin içini aydınlatan sokak lambası, etrafında uçuşan sineklere rağmen ışık saçıyordu.  • Gündüzleri bütün insanların hakimiyetini sürdürdüğü o sokak gece olunca sadece senin kollarının arasındaydı. Bağırsan herkes sesini duyardı, etrafa bakınsan hemen dikkat çekerdin... Gündüz vakitlerinin o ışıltısına rağmen gecenin karanlığı daha fazla görünür kılıyordu seni aslında. Evet, gece sende hapsolmuştu!
Geceye renk katan tek şey; balkonlarda oturan gecenin konukları, sokak lambasının etrafında toplanmış insancıklardı. Lambanın, etrafındaki sineklere rağmen yaydığı o cılız ışığın yamacında toplanmışlar ve herkes geceye hakim olmanın keyfini çıkartıyordu.
  • Evlerin yanıp sönen ışıkları, arabaların farları, ayak sesleri, fesleğen kokuları , gölgeler... Hepsi kör karanlığın davetsiz misafirleriydi. Tıpkı insanlar gibi. Dünyanın da davetsiz misafirleri vardı.

  • Hayatlarında ki kör gecelere karşın bir sokak lambasının cılız ışığıyla bile aydınlanmayı bilen insanlardı onlar. Umutlarını hiç kaybetmeden, sokak lambasının o titrek ışığı altında toplarlar insanları ve bir olup yayarlar bütün sokaklara ışıklarını!
Hiç yorum yok: