24 Şubat 2009 Salı

ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR!

  • Ayrıntılarda gezinen biri miyim yoksa takıntılı biri miyim? Bence her ikisinden de birazcık var. Bazen fazla ayrıntılara takılıyorum ve bu yüzden de takıntılı biri olup çıkıyorum. Şeytanca şeyler düşünüp, acabalarla dolu cümleler kurmaya başlıyorum. TV' de gösterimde olan bir reklam var. Sabah Gazetesi' nin kendini yani kendi görüşlerini anlatmaya çalıştığı bir reklam. Güzelde bir reklam. Zaman Gazetesi'nin reklamlarında olduğu gibi bu reklamı da izlediğimde kendilerini iyi ifade ettiklerini düşündüm. Fakat reklamı izlerken yine ayrıntı diyebileceğimiz bir nokta gözüme çarptı. Takıntılı mıyım, ayrıntıları mı kaçırmıyorum diye düşünmeye başladım. Reklamı biraz hatırlayalım;


  • Sloganımız "Hepimiz bir olmasakta, hepimiz bir olduk." Reklamda farklı farklı sesler var. "Ben aleviyim, ben kürdüm, ben batılıyım, ben doğuluyum, ben reçberim..." diyen insanları görüyor ve duyuyoruz. Peki, ben nerde takıldım? Tabiki Türkiye'nin can alıcı konularından biri olan " Ben başörtülüyüm, ben mini etekliyim" tabirini duyunca. Çünkü reklamda " ben mini etekliyim" sesini duyunca ekranda acayip uzun bacaklı manyak bir genç hatun görüyorsunuz. "Ben başörtülüyüm" diye gelen sesin önünde hangi görüntü var peki? Yaşlı, başı örtülü ve ton ton bir teyze!! Enfes bir reklam yapıp okuyucuları etkilemeye çalışan gazetenin reklam ajansı bu ayrıntıyı gözden kaçırmışmıydı? Hayır gözden kaçırmamışlardı.Eminim ki bu reklamı yapanlar Türkiye' de ki büyük çoğunluk gibi " başörtüsu kullanan yaşlıdır. Gencecik insanlar kendini niye örtsün" anlayışına sahip bir kesim. Bu yüzdende bu durum reklama böyle yansımış. Büşra ile bu konuyu konuştuğumuzda Sayın Sosyolog " Bence bu reklamı yapanlar ve yaptıranlar bunun farkına bile varmamışlardır." dedi. Kesinlikle katılıyorum. Farklılıklarımız ile bir arada yaşayabiliyoruz temasını işleyen bir reklam yapılacaksa öncelikle her kesimi çok iyi analiz etmek lazım. Bu reklamı yapan ajans bu noktayı gözden kaçırmamalıydı dicem şimdi ama Türkiye'nin genel eksiğini ajanstaki creative insanlara yüklemek istemiyorum.

Şimdi ben ayrıntıcı mıyım, takıntılı mıyım? Bunun yorumunu siz okuyucularıma bırakıyorum:) Kaç kişi bu ayrıntıyı yakalamıştır orası meçhul tabii:)Ama şu kesin Şeytan Ayrıntıda Gizlidir!

3 yorum:

SANTRI dedi ki...

nayıır beni yanlış anlamışsın fatmam :)) bence reklam gayet bilinçli yapılmış. biz senle sabahın ve atvnin muhafazakar kesimden olan çalık grubuna ait olduğu halde gazetenin böyle bi reklam yapmasına nasıl ses çıkarmadıklarını konuşmuştuk. ben onu çalıklar için söyledim. eminim onlar bunu anlayacak kapasitede değillerdir anlamında :)) ama bence ajans gayet ne demek istediğinin farkında ;)

LeVaMi dedi ki...

Kızım beni kendi blogumda neden rezil ediyorsun, Allah Allah:)) Git kendi çöplüğünde öt:D ben ne anladıysam onu yazarım örtmenin:P

SANTRI dedi ki...

tamam ya sustum...

:))