17 Ocak 2008 Perşembe

ORTAYA KaRıŞıK:)

Levamicummmm,offf kafam çok karışık.Allak bullak valla! Ne yapsam bilmiyorumm:(Finallerim bitti ama okula gitmeyince çok sıkılıorum.Arkadaşlarımı özlüyorumya.DeliYelda'yı,Büşcan'ı,Çeçelya'yı,Semep'i,ÇikoHülya'yı özlüyorum.Neyse ya,buğünde dünün aynısı gibi geçicek eminim.Elimde kitap ve pc sabahtan akşama kadar bi odadan öbür odaya gir çık.Odamı toplasam mı diye düşündüm bi ara ama yok onu da istemiyorum.Biraz daha dağınık kalabilir bence:)
Güncelleşelim dediğini duyar gibiyim.Tamam gündeme dönelim canım.Sende bu ara pek bi entel oldun Levamicim,hayırdır!
Günden gündem dedin başımın etini yedin.Ama konu yine aynı konu.Simgeler,simgeler,simgeler...
Genel bir altbaşlık yaparsak değinmek istediğim ve senin yorumlarını beklediğim konular şunlar:
1)Tarafsız Bölge adlı programdaki simge mi, değil mi tartışması.
2)Mümtaz'er Türköne'nin yazısı.
3)Haseki Hastane'sinde ki sözde facia olan olay ve Ali Akkuş'un yazısı.
Başlıyorummmmmmm:) Hazırmıyız? va,tu,tıri foroooooooooooooooooo:)
1)Akşam bole elimde kumanda nazik nazik tuşlara basarken bi baktım tarafsız bölgede bi tartışma.Ne mi? Başörtüsü simge mi, değil mi? Konuşmacılar arasında gerçekten sevdiğim isimler vardı.Nazlı ılıcak,Ayşe Böhürler... Kadının biri(ismini hatırlamıorum ama bi yazardı,hatırlasamda yazmazdım) bi yazısında demişki.''Başörtüsü takanları görünce gözlerim bozuluyo ve ruhum daralıyo.Beni sıkıyolar sanki.Şimdi ben o sıra da az kalsın kumandayı televizyona fırlatıp televizyonu da balkondan aşağı atacaktım.Ama Ayşe Böhürler(bence sabır taşı) acayip sakın konuştu.(ordaki tek başörtülü bayan olarak).Şişştt sen sözde yazar bana kulak ver.Sendeki o daralma ve bunalma başörtüsünün bağlanış şeklinden değil.Kalbindeki ve ruhundaki kararmışlıktan dolayı oluyo.Ya da aklına '' ulan biz .oku yedik,napcaz bunlar kesin üniversitelere girecekler'' gibi cümlelerinden gelmesinden oluyo.Sen kimsin ki göz zevkin bozuluyo,sen kimsin ki ruhun daralıyo.Olmayan bir ruh kararamaz.RUHSUZSUNUZ!!!!
Kaldı ki kalkmış başörtüsü bağlama şeklini anlatıyosun.Senin ne haddine ya, daha konuşmayı bile bilmeyen biri bağlama şeklinden bahsedemez.Neymiş efendim boyunlarını sıkıyorlarmış.Ulan karaktersiz zaten başörtüsünün neden bağlandığını daha idrak edememişsin bunu nasıl anlıcaksın.''Adettir canım,adetten'' Allah'ım sen bizi böyle insan olsunlar diye yarattığın, insanlıktan nasibini almamış 2 ayaklı şeylerden uzak eyle.(Aminnn!)
2)Sizin gibiler için Sayın Türköne bir yazı yazmış.''Bir işarete, bir nesneye kendi içinde var olmayan ilave bir anlam veya değer yüklediğiniz zaman onu simgeye (veya onunla eş anlamlı olan sembole) dönüştürmüş olursunuz. Simgeler işte bu anlam ve değer dünyamızın; yani inançlarımızın, bağlılıklarımızın, düşüncelerimizin, değer verdiğimiz varlıkların iletişimini kurmak için üretilirler. Öğrenme süreci simgelere bağlanır (matematik, saf bir simge düzenidir); insanların paylaştığı ortak değerler simgelerle ifade edilir. Toplumsal iletişim simgeler üzerinden yürütülür. Simgeye anlam ve önem kazandıran şey simgelediği nesne veya değerdir. Başörtüsü etrafındaki gereksiz simge tartışmasının arkasında, simge ile simgelenen değer arasındaki bağlantı yatıyor. Başörtüsü dinî veya siyasî simgedir; aynı zamanda değildir. Dinin emir ve yasaklarına riayet etmeyenler, dindarlığa karşı çıkanlar için başörtüsü, örtünmenin de içinde yer aldığı dinî inançların bir simgesidir. Dinin yasaklarına uyan insanların siyasette yer almasına da karşı çıkacağı için başörtüsünü siyasî bir simge olarak algılar. Başörtüsü dindar olmayanlar için dinî, siyasette dindar insanların mevcudiyetine meşruiyet tanımayanlar için siyasî bir simgedir. Başörtüsü yasağı, bu şekilde dinî veya siyasî bu simge üzerinden dindarların toplumda ve siyasette var olmalarını sınırlandırma amacına hizmet eder. Başörtüsü sorununun siyasî bir soruna dönüşmesi de siyasî bir simge olarak algılanması ile başlamaktadır.''Buyrun okuyun!
3)Gelelim Haseki Hastanesine.Ali Kırca'dan bahsedelim biraz.Malum kendisi Show habere geçti.Aldığım duyumlara göre ATV'yi AKP'ye yakın bir grup alırsa ben bu kanalda kalmam demiş ve gitmiş.(Cansu kuzi sağolsun,haberler ondan) Amannn ne üzüldümmm ne üzüldüm.Bu Ali show'a geçinde Show haber bi coştu.Akp karşıtı haberler yapmaya başladı.Halbuki Defne Samyeli Ali Kırca'yı 100le çarpar 10a bölerdi hıh!Kaç gündür de i haberdir dönüyo ortalarda.Haseki'de olay.Şok Şok Şok... Kamusal alanda TÜRBAN! Hay ben sizinnnnnn....Neymiş efenim hastanede başörtülü çalışıyolarmış,burası kamusal alanmış,kimse müdahale etmiyomuş.Nedir bu gevşeklik diye de soruyolar.Kime? iktidara canımmmm sende Levami, onlar hesap sormıcakta kim sorucak.Nerde bi kemik orda bu tipler!!Zaman gazetesi yazarlarından Ali Akkuş Ali için öyle bir yazı yazmışkı ben Ali'nin yerinde olsam show tv'nin en üst katına çıkar aşağıya bırakıverirdim kendimi.Puhahahaha:=)Ne demiş Levami biliyomusun?Bak söylüyorum ama kendini tutma koyver gitsin.
Ali Akkuş diyorki;
Ali Kırca gizli kamerayla yeniden iş başında
''Show TV'ye geçen Ali Kırca, farkını göstermeye başladı. Patronluğunu yaptığı haber merkezi, gizli kamerayla yine iş başında. Bu kez farklı davranıyorlar. ...İnsanların gizli kamerayla tuzağa düşürülüp deşifre edilmesine karşı çıkmak gerekiyor. Ali Kırca aslında bu konuda empati yapabilecek biri. Gizli çekilmiş görüntüler başını çok ağrıtmıştı. Ayrıntıya girmeye gerek yok. Bilen biliyor. Kırca'nın görüntülerinden sonra birileri arkasından kamerayla koşup, 'Sayın anchorman, bu ne iş, her gün halkın karşısına çıkan biri böyle şeyler yapar mı?' diye sorsa ne hissederdi? Meselenin vahametini göstermek için, Kırca konusunda uzman birinden görüş alınsa yakışır mıydı? Tabii ki hayır. O dönem kimse bunu yapmadı. Herkes 'gizli kameraya hayır' diyerek meseleye soğuk durdu.''
Bu yazının üstüne hiç bişi söylenmez artık.Ahahaha Aliii hopppp olummmm EMPATİ yawrucum EMPATİ ahahaha:)Yazının devamını hep beraber bağlanalım kısmından okuyabilirsiniz.
Levami ya aslında aklımda bin türlü şey var ama hepsi birbirine karıştı.Bu yüzdende masada ORATAYA KARIŞIK kaldı:( hobaaaaaa akşama görüşürüz belki.Si yuuuu yiwrumm:)
NOT: yine döktürdüm valla, ellerime sağlık!

Hiç yorum yok: